Bezpieczne ogrzewanie podłogowe pod parkietem

jaka podłoga pod ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to aktualnie jedno z najwygodniejszych i najefektywniejszych rozwiązań jeśli mówimy o ogrzewania domu. Dzięki takiemu systemowi ogrzewanie jest równomierne we wszystkich pomieszczeniach, a ciepło rozchodzi się w sposób naturalny, co przyczynia się do ogólnego komfortu. Jednym z popularnych wyborów podłóg do zastosowania z ogrzewaniem podłogowym są podłogi drewniane. Jeśli chodzi o instalację systemu grzewczego właśnie pod podłogą z drewna, wiele osób miewa czasem wątpliwości. W poniższym artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości a także wytłumaczyć, opowiedzieć i podpowiedzieć jak zaplanować i przeprowadzić taką instalację.

Planowanie ogrzewania podłogowego

Jak przy każdej inwestycji w budownictwie, tak i przy instalacji ogrzewania podłogowego pod parkietem, najważniejszy jest projekt. W przypadku podłogi drewnianej, kluczowe jest określenie charakteru pomieszczenia oraz umiejscowienia stałych elementów, takich jak meble, aby móc poprawnie rozmieścić elementy systemu grzewczego. Warto także wziąć pod uwagę sposób użytkowania pomieszczenia, aby dobrać odpowiedni materiał na posadzkę oraz jego ilość. W przypadku wszelkich wątpliwości, warto skonsultować swoje pomysły z firmą wykonawczą.

Przygotowanie podłoża

Nie ważne, czy chodzi o remont, czy budowę od podstaw, podłoże pod ogrzewanie podłogowe musi zostać odpowiednio przygotowane. Niezależnie od tego, czy instalujemy ogrzewanie wodne czy elektryczne, podłoże musi być wyrównane i zaizolowane termicznie. Płytę grzejną należy oddzielić od ścian taśmą brzegową, która pozwala na swobodną pracę podłogi pod wpływem zmian temperatury.

Pod ogrzewanie podłogowe układa się jastrych cementowy lub anhydrytowy. Pierwsza ekipa wykonawców musi wygrzać podłoże, aby w jastrychu, po jego związaniu i skondensowaniu, odparowała woda. Po wygrzaniu podłoża, należy stopniowo podnosić temperaturę o 5°C dziennie, aż do temperatury maksymalnej 26°C, po czym zaleca się utrzymanie temperatury 24°C przez około 14 dni. Po tym czasie należy stopniowo redukować temperaturę o 5°C dziennie, aż do momentu, gdy warstwa wierzchnia osiągnie temperaturę 15-18°C, a względna wilgotność powietrza spadnie do 55%. Wygrzewanie podłoża trwa około 21 dni i powinno być przeprowadzone bezpośrednio przed rozpoczęciem układania parkietu.

Jakie drewno?

Wybór odpowiedniego gatunku parkietu jest kluczowy, aby uniknąć problemów związanych z wpływem klimatu na klepki. Klepki pod wpływem zmian wilgotności i temperatury w pomieszczeniu mogą ulec większym deformacjom niż parkiet przyklejony do betonowej powierzchni. Warto więc wybierać gatunki drewna, które są stabilne i zachowują swoje parametry techniczne przez długi czas. Dodatkowo, aby utrzymać jednolitą posadzkę bez przerw między klepkami przez cały rok, warto zwrócić uwagę na współczynnik skurczy, który powinien być jak najniższy.

Na szczęście istnieją gatunki drewna, które posiadają te właściwości, takie jak egzotyczne, bardzo twarde i odporne gatunki drewna, np. jatoba, iroko, merbau czy doussie, jak również gatunki krajowe, takie jak akacja czy dąb. Należy jednak unikać kładzenia na ogrzewanie podłogowe parkietów z grabu czy buku, które dosyć mocno się kurczą, przez co poluzowane, jasne lamelki stają się jeszcze bardziej widoczne, a szczeliny między klepkami zbierają kurz, co utrudnia jego usuwanie.

SmartCUT

Maja Saw Bianko

Dostępne w wymiarze (mm): 600x120, 1200x120, 1800x180
Wykończenie: Olejowosk kolor
Dostępne w wymiarze (mm): 600x120, 1200x120, 1800x180
Wykończenie: Olejowosk kolor

SmartCUT

Maja Saw Rustik

Dostępne w wymiarze (mm): 600x120, 1200x120, 1800x180
Wykończenie: Olejowosk kolor

Jaki parkiet na ogrzewanie podłogowe?

Dobrym wyborem jest parkiet dębowy, który zbudowany jest z dwóch warstw z drewna. Taka konstrukcja pozwala na pracę drewna i ma przekrój na tyle cienki, że nie blokuje przepływu ciepła. Warto wybierać parkiety z gotowymi posadzkami warstwowymi o lamelkach, w których poszczególne warstwy słojów są ułożone względem siebie prostopadle, co ogranicza skurcz całego elementu i powstawanie przerw między klepkami, nawet jeśli mają one duże rozmiary.

Metoda montaż podłóg

Podłogi drewniane na ogrzewaniu podłogowym montujemy metodą na klej. Przy klejeniu parkietu na podłożu ogrzewania podłogowego należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, takich jak wybór odpowiedniego kleju, przygotowanie podłoża, a także dokładne dopasowanie desek parkietowych, aby uniknąć pęknięć lub przesuwania się desek w trakcie eksploatacji. Dzięki odpowiedniej technice klejenia parkietu na podłodze z ogrzewaniem podłogowym, możemy cieszyć się piękną, trwałą i ciepłą podłogą przez wiele lat.

Prace wykończeniowe

Kolejnym ważnym etapem w instalacji ogrzewania podłogowego pod parkietem jest wykończenie powierzchni. Najczęściej zalecaną metodą jest olejowanie lub woskowanie, które pozwalają zachować naturalne piękno drewna, a także chronią je przed zabrudzeniem i ścieraniem. Lakier może odpryskiwać podczas skurczów drewna, a olej oraz wosk nie wpływają na powierzchnię posadzki. Oczywiście na rynku dostępne są gotowe parkiety z fabrycznie wykonaną warstwą lakieru lub innego zabezpieczającego preparatu. Jednak należy zwrócić uwagę na sposób konserwacji takiej powierzchni lub jej odświeżania.

ogrzewanie podłogowe pod parkiet drewniany
Nie tylko ludzie doceniają ogrzewanie podłogowe położone pod drewnianą podłogą. Nasze zwierzaki również będą nam za taką decyzję wdzięczne 😉

Poznaj wyjątkowe kolekcje podłóg i parkietów dębowych Gajewski

Uzupełnij pole:

Administratorem Państwa danych osobowych jest GAJEWSKI PODŁOGI DREWNIANE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w miejscowości Oblas, pod adresem ul. Radomska 47, 26-650 Przytyk. Państwa dane będą przetwarzane jedynie w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Mogą Państwo również wnieść skargę do organu nadzorczego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do obsługi zapytania. Podstawa prawna: przetwarzanie jest niezbędne do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy. W razie pytań prosimy o kontakt na: kontakt@gajewski.com.pl. Więcej na ten temat znajdziesz w polityce prywatności.

Call Now Button